Superliga Romaniei Rapid București pierde dramatic cu Universitatea Craiova, scor 1-2, după un meci cu numeroase accidentări

Data actualizării: | Data publicării:

Rapid București și Universitatea Craiova s-au întâlnit într-o partidă din cadrul celei de-a șaptea etape a play-off-ului SuperLigii României.

Înfrângerea, în ultimul minut pentru giuleșteni

Primul gol al partidei a fost înscris de către Andrei Ivan, care a trimis mingea cu capul în poartă (min. 30). Rapidiștii nu s-au grăbit să schimbe tabela, până în minutul 77, când Borisav Burmaz a reușit să înscrie printr-un șut lung din marginea careului. Golul învingător al oltenilor a venit în minutul 96, prin reușita lui Alexandru Crețu.

Duelul dintre cele două formații nu s-au limitat doar la caracteristicile fotbalistice, acesta trecând și în sfera fizică. Atât Ștefan Baiaram, cât și Nicușor Bancu și Laurențiu Popescu s-au accidentat în meciul împotriva celor de la Rapid București.

După acest rezultat, Rapid rămâne pe locul 5, penultima poziție din play-off, cu 29 de puncte, pe când Universitatea Craiova se situează cu un loc în fața alb-vișiniilor, cu 35 de puncte.

Echipe de start

Rapid București: Ungureanu – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea – Kait, Oaidă, Papeau – Krasniqi, Rrahmani, Funsho. Rezerve: V. Drăghia, I. Cristea, D. Grigore, A. Borza, R. Bădescu, Emmers, A. Cepoi, Omar El Sawy, C. Petrila, C. Cîrjan, F. Hasani, B. Burmaz.

Antrenor: Bogdan Lobonț

Universitatea Craiova: L. Popescu – M. Căpățînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu – A. Crețu, A. Mekvabishvili – Ș. Baiaram, L. Houri, A. Ivan – J. Markovic. Rezerve: D. Lazar, Soiri, B. Ndong, Mateiu, Danciu, Ș. Bana, A. Cîmpanu, J. Blesa, A. Mitriță.

Antrenor: Costel Gâlcă

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Superliga Romaniei